Migrena - moja przyjaciółka.

Migreny nie da się wyleczyć. Trzeba zapobiegać lub nauczyć się z nią żyć. Nazywam migrenę "przyjaciółką", ponieważ jest ze mną za...

Migreny nie da się wyleczyć. Trzeba zapobiegać lub nauczyć się z nią żyć. Nazywam migrenę "przyjaciółką", ponieważ jest ze mną zawsze wtedy, gdy odczuwam stres lub jestem pod wpływem silnych emocji. Przez te kilka lat nauczyłam się, co pomaga mi przetrwać atak. Sprawdź, może tobie też pomoże?


Podczas ataku najważniejsze jest wsparcie bliskich osób.
Czym jest migrena?
Migrena jest dolegliwością powodującą silne bóle głowy.  Leczy się ją wyłącznie objawowo. Zazwyczaj ognisko bólu jest jednostronne. W większości przypadków cierpią na nią kobiety, a dziedziczona po ojcu może być wyjątkowo uciążliwa. Migrena różni się od zwykłego bólu głowy kilkoma cechami: ból jest tętniący, napadowy oraz silny, przewlekły. Atak może trwać do 72 godzin. Migrena często przeszkadza w codziennym życiu. Utrudnia koncentrację, nieraz spowalnia mówienie. Może też utrudniać chodzenie. 

Ból to nie wszystko...
Ból jest wyjątkowo uciążliwy, a migrenie towarzyszą nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki. Podczas występowania aury, cierpiącym mogą dokuczać również mroczki lub problemy z widzeniem.

Mam migrenę, bo...
Masz migrenę i choćbyś zamknęła się w puchatym pokoju bez klamek, nie unikniesz napadu bólu. Nie ma idealnej diety powstrzymującej ataki migreny. Gdyby wykluczyć wszystko, co powoduje bóle, piłybyśmy tylko wodę. Są jednak produkty, których w większej ilości powinnaś się wystrzegać. Należy do nich m.in. alkohol, kofeina, czekolada, twarde sery i banany. Jedzenie to niestety nie wszystko. Trzeba uwzględnić brak snu lub jego nadmierność. Stres i odprężenie po nim. Do tego jeszcze aktywność fizyczna, hormony, intensywne dźwięki, miesiączka, dieta. Nic, tylko usiąść i płakać... Ale nie płacz, bo to nasila ból. Są sposoby na przetrwanie ataku.

Jak radzę sobie z atakiem migreny?
Nie jestem ekspertem, prowadzenie mojego neurologa nie podobało mi się, więc przestałam do niej chodzić. Rezonans nie wykazał nieprawidłowości. Postanowiłam więc nazwać migrenę "przyjaciółką" i nauczyć się z nią żyć. Nadałam jej imię Migrena, a nasza relacja trwa już dobre 4 lata. Kłócimy się, jak w prawdziwej przyjaźni, ale wiem, że jest ze mną  najtrudniejszych chwilach ;) Bredzę, wiem, ale jeśli nie można jej wyleczyć, trzeba sobie pomóc, jak tylko się da. Oto moje sposoby na maksymalne złagodzenie bólu i towarzyszących mu objawów. 

1. Przewiduję
Po paru dniach silnego napięcia emocjonalnego i stresu wiem, że "ta chwila" nastąpi. Migrena znów do mnie przyjdzie. Czasami, kiedy np. płaczę (bo twardzielki też płaczą!) czuję, jak rozpiera mi głowę. Na wszelki wypadek, przed nocą, biorę tabletkę przeciwbólową. Nie sięgam jednak po Pyralginę. Zażywam coś lżejszego. To zazwyczaj nie zapobiegnie bólowi, ale mdłościom oraz wrażliwości na dźwięki, zapachy, etc. 

2. Ciemność widzę...
"Jak ciemno, to przyjemno" nabiera innego znaczenia. Jestem tym typem, który podczas ataku cierpi na światłowstręt. Unikam wówczas zakupów, jazdy samochodem po zmroku oraz promieni słonecznych. Raz, podczas bólu, weszłam do sklepu z dużą ilością luster. Światło i ludzie zaczęli mi się odbijać w taflach tak, że jedynym ratunkiem było chodzenie z... ręka przy ścianie lub tuż za koleżanką. To samo dzieje się w marketach czy na uczelni przez ostre lub pulsujące światła. Długo szukałam dobrego rozwiązania na swoje dolegliwości. Wymyśliłam opaskę na oczy i to był strzał w dziesiątkę! Pomagają też okulary przeciwsłoneczne.3. Morda w kubeł!
Z natury jestem małym nerwuskiem. Kiedy mam atak, staję się wiedźmą. Nie znoszę, gdy ktoś nie szanuje mojego cierpienia i krzyczy lub włącza głośną muzykę. Jeśli prośby nie pomagają, jestem nieprzyjemna. Niestety, wiele osób, które nie doznają migreny nie wiedzą, z czym zmaga się ten zwijający się w kłębek biedak. Wyobraźcie sobie więc gwóźdź. Przyłóżcie go sobie do skroni. A teraz zacznijcie przybijać młotkiem. Do tego dodajcie oczy próbujące zbliżyć się do kręgosłupa. I jak? 


4. Jestem nołlajfem
Paru moich znajomych zaczęło uważać, że jestem nudna i bez sensu się ze mną zadawać, bo nie chodzę do klubów. Cóż... 

Alkohol+głośna muzyka+nieprzespana noc= Migrena.

Dzięki, wolę spędzić dzień bez mojej psiapsiółki. 

5. Nie jem, ale piję
Butelka wody dziennie to dla mnie nic. Podczas migreny czuję, jakbym nie piła tydzień. Albo piła całą noc... Jeśli nie masz w domu wody, nie zapraszaj mnie do siebie, kiedy mam atak. 

6. Przytulanki
Naprawdę, nie ma nic cudowniejszego niż głaskanie i przytulanie. Uspokajam się, odprężam i oddaję temperaturę. Lubię też, kiedy śpi przy mnie pies. Jego sen jest wyciszający.7. Masuj, niewolniku!
Moje ataki są lewostronne. Nie ma nic przyjemniejszego od masowania skroni lub łuku brwiowego. Ból obniża się o połowę.

8. Sen jest zawsze okej
Nie od dziś wiadomo, że podczas choroby najlepszy jest sen. Migrena to też choroba. Żadna drzemka nie obejdzie się bez mojej migrenowej poduszki. Elastyczna i miękka ułatwia zasypianie. Nie ograniczam się, śpię do bólu, a właściwie wbrew niemu.9. Ciepło, zimno
Ponieważ podczas ataku często jest mi słabo lub mam mdłości, najlepiej wpływa na mnie wychłodzenie organizmu. Otwieram okna, wietrzę pomieszczenie, w którym przebywam. Robię też zimny okład lub naklejam chłodzący plaster Apap. Uśmierza ból, obniża temperaturę czoła, dodatkowo zawiera lek.

10. Offline
Wyłączam portale społecznościowe, nie piszę SMS-ów, często wyciszam telefon. Dzięki temu mogę odpocząć. Nie uczę się, nie bloguję, staram się nie wykonywać żadnych prac umysłowych i komputerowych. Nie maluję paznokci. Lampa mnie oślepia, nie potrafię się skupić i gorzej widzę. Robię tyle, ile muszę, ewentualnie zgłaszam niedyspozycję. Jeśli ktoś nie rozumie, jego sprawa. Ja muszę czuć się komfortowo. 


Zobacz także

20 Komentarzy

 1. i ja miewam migreny więc wiem co to znaczy, w moim przypadku migrena pojawiła się po wypadku samochodowym, w którym niefortunnie uderzyłam głową, pojawił się krwiak i następstwem tego jest migrena, w moim przypadku pojawia się ona około 1/2 razy na 3 miesiące i trwa 2-3 dni

  OdpowiedzUsuń
 2. skąd ja to wszystko znam :/ ja jestem migreniczką "prawostronną" z aurą, najgorsze jest widzenie - mam mgłę na prawym oku :( też zawsze wyczuwam dzień wcześniej, że przyjdzie - ale u mnie też w miarę łatwo przewidzieć - mam praktycznie co trzy tygodnie po trzy dni. Chociaż ostatnio odkąd zaczęłam magisterkę i źle sypiam, ataki są coraz częste i dłuższe :/ wykorzystam parę Twoich patentów, bo nie wszystkie znałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, a jesteś pod opieką lekarza? Tak częste ataki mogą wykończyć ;/

   Usuń
 3. Kochana, najlepiej byłoby po prostu się zdystansować i nie stresować...ale wiem sama jak to ciężko urzeczywistnić, ostatnio miałam okropny atak migreny. Całą dobę. Nie mogłam nic zrobić, nawet odpisać na smsa. Piszesz, że czasem wręcz spodziewasz się ataku, i ja miałam tak samo. Było sporo stresów i chyba nawet czekałam na tą migrenę jako uwieńczenie tego nerwowego okresu. Rozmyślając nad tym, doszłam do wniosku, że może podchodząc do tego w ten sposób same sobie ten ból wywołujemy? Siła autosugestii i myśli. Może wystarczy zmienić swoje nastawienie, żeby problem zniknął?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, to tak łatwo powiedzieć. Najbardziej wyluzowani ludzie się stresują różnymi rzeczami ;) Potrafię przewidzieć, ale nie zawsze. Czasami trafia ot tak po prostu, z powodu innych czynników pewnie. Ale np. po nocy w klubie wiem, że będę zdychać, więc omijam takie miejsca ostatnio :P

   Usuń
 4. Oj, znam to. Ostatnio coraz częściej. Niestety nie mam jeszcze wypracowanej metody na przetrwanie tego. Najczęściej zamieniam się po prostu w kocowego potwora i zamieniam pokój w ciemną jamę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie jest podobnie, opaska na oczy i najlepiej, jak jeszcze ktoś mnie nakarmi czymś lekkim ;P W Olsztynie gorzej, bo muszę radzić sobie sama :(

   Usuń
 5. Bardzo fajny post ! :) tez miewam czasem migreny….

  OdpowiedzUsuń
 6. ja na migrenę nie cierpię, ale mam wahania ciśnienia (bardzo częste i bardzo duże) - też wtedy borykam się z potwornym bólem głowy :( tylko że tutaj nawet sen mi nie pomaga, bo ciśnienie często utrzymuje się kilka - kilkanaście godzin :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczuję. Najgorsze, jak nawet tego przespać nie idzie...

   Usuń
 7. Współczuję. Ja co prawda na szczęście migren nie miewam, ale moja przyjaciółka na nie cierpi, więc niejako rozumiem, jaki to problem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc bądź wyrozumiała dla niej :) Na pewno bardzo to doceni :) I masz racje, na szczęście ich nie masz!

   Usuń
 8. first visit
  blog's brilliant I really like

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za ten post. Myślę, że informacje zawarte w nim bardzo mi się przydadzą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele osób nie rozumie czym jest migrena :( i nie umieją pomóc :( Dzięki za tak dużo rad :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Będę wdzięczna za powstrzymanie się od wulgaryzmów i złośliwości.
Proszę też nie reklamować swoich rozdań i blogów.
W wolnych chwilach odwiedzam swoich czytelników :)

Etykiety

022 (1) 023 (1) 1:1 (1) Acne Killer (1) Alverde (1) Amilie (1) Apis (2) astor (2) balea (5) ballarini (1) balsam (3) balsam brązujący (2) balsam do ciała (7) balsam do ust (2) banana (1) Bandi (2) baza pod cienie (1) Beauty Face (1) Bell (3) bielenda (2) Bioderma (4) Bloger (1) blogerki (1) blogikosmetyczne (1) Blogrolle (1) błędy popełniane w manicure hybrydowym (1) błyszczyk (1) brązy (1) calzedonia (1) case (1) Catrice (4) CCC (1) celia (1) cera problemowa (7) cienie do powiek (5) cień do powiek (3) clarena (1) co jest w mojej torebce (2) co robić podczas migreny (1) coctail bar (2) codzienna pielęgnacja cery (27) cosmetics zone (2) czym jest kobiecość (2) czym jest migrena (1) Delia (1) depilacja (4) depilacja bikini (3) dkny (1) dlaczego kobiety malują paznokcie (1) domowe spa (1) Donegal (1) ecoTOOLS (1) elf (2) Essence (3) Eva natura (1) Eveline (2) Evree (1) eyeliner (1) Farmona (3) Firmoo (1) flormar (1) freewolna się rozwija (1) Freewolności (18) French (1) galeria (1) giżycko (1) GlySkinCare (1) golden rose (2) GOSH (2) Haruko (1) hean (1) hit (1) hybrydowy (1) hybrydy (2) ile warta jest moja twarz (1) iloko (1) Inglot (2) Intelligent Skin Therapy (1) jak odczytywać nuty zapachowe (1) jak pielęgnować kobiecość (1) jak zdjąć manicure hybrydowy (1) jak zrobić manicure hybrydowy (6) Joanna (2) kit (1) kobo (1) KOLASTYNA (1) kolekcja lakierów hybrydowych (2) konferencja meet beauty (2) kosmeter.pl (1) kredka (1) krem (2) Krem do rąk (6) krem do twarzy (4) krem na noc (1) krem pod oczy (3) książka (1) L'biotica (1) L'OCCITANE (1) lakier do paznokci (8) lakier hybrydowy (3) lakiery (5) lambre (1) laminowanie (1) lavera (1) Lecher (1) letnie zabiegi (1) lifestyle (34) lirene (1) Long4Lashes (1) Loton (1) Lovely (1) Lumene (1) luxstyle (1) makeup revolution iconic 1 (1) Makijaż (15) makijaż oczu (1) makijaż twarzy (7) MANHATTAN (2) manicure (7) manicure hybrydowy (15) Marion (1) mariza (1) maseczka (4) maseczka do skóry tłustej (4) maseczka do twarzy (5) maska (3) maskara astor (1) mat (1) matowa pomadka (2) maybelline (1) meet beauty warszawa (2) michel mercier (1) migrena (1) minerały (1) mint (1) Miss Sporty (1) mokosh (1) mój sposób na relaks (1) Mrs. Potter's (1) najlepsza maskara (1) najlepszy eyeliner (1) naklejki wodne (1) NIVEA (3) nowy portal internetowy (1) objawy migreny (1) odżywka (1) odżywka do rzęs (3) odżywka Miralash (1) olejek do ciała (2) olsztyn (1) ombre (1) OPI (1) organique (3) Original Source (2) paese (3) Paleta cieni (1) Palmer's (1) pasta cukrowa (1) pat&rub (2) paznokcie (7) Paznokcie srebrne (1) Paznokcie złote (4) perfumy (3) pędzel (2) pianka do mycia ciała organique (1) piel (1) pielęgnacja (16) pielęgnacja ciała (13) pielęgnacja paznokci (1) pielęgnacja skóry pod oczami (1) pielęgnacja stóp (1) pielęgnacja suchej skóry (7) pielęgnacja włosów (14) pielęgnacja włosów blond (6) pierre rene (1) pilomax (2) planowanie wakacji (2) płyn micelarny (1) podkład (8) podsumowanie lata (1) pomadka (1) pomadka do ust (4) pomysły na świąteczne prezenty (1) pomysły na tło do zdjęć (1) portal dla kobiet (1) portal urodowy (1) prezenty (2) produkt do kąpieli (1) produkty do włosów (8) produkty pielęgnacyjne (4) przyczyny migreny (1) przygotowania do ślubu (1) Puder (2) quickmax (1) recenzja (88) relacja (1) rimmel (3) Rozdania (3) róż (6) rzęsy (4) samsung (1) semilac (1) sensique (1) sleek (5) sleek line (1) slimsonic (1) Soraya (2) Spotkanie blogerek (7) stylizacja brwi (3) suchy szampon (2) summer (1) syoss (1) szampon (3) szare (1) szminka (4) święta (1) Tag (3) tangle teezer (2) The Body Shop (2) tisane (2) tołpa (2) torba (1) tusz do rzęs (3) Tutti Frutti (1) ulubieńcy pielęgnacja (2) ulubione perfumy (1) uniwersalne perfumy (1) uratuj makijaż (1) uroda (1) usta (4) velvet matte golden rose 023 (1) Venita (2) Verona (1) Virtual (1) W7 (2) wady manicure hybrydowego (1) wax (1) węgiel aktywny w kosmetyce (1) węgiel leczniczy w kosmetyce (1) Wibo (2) włosy (10) wosk na włos (2) wosk paskowy (1) wybielanie zębów (1) wygrana (1) wykonanie manicure hybrydowego (5) Yves Rocher (1) Zakupy (4) zdejmowanie hybryd (1) zdejmowanie manicure hybrydowego (1) zdobienie paznokci (2) zestaw do manicure hybrydowego (3) zo-han (1)